Żydzi

Rutka Laskier -„polska Anna Frank”

 

Rutka Laskier podczas spisywania pamiętnika.

Witam Państwa bardzo serdecznie. Znów próbuję się jakoś usprawiedliwić wobec Was kochani czytelnicy.
Dziś pragnę Wam opowiedzieć o bardzo niezwykłej osobie, młodej, pięknej, mądrej Żydówce-mieszkance Bendzina- Rutce Laskier często nazywanej „polską Anną Frank.”

Ruth Laskier urodziła się w 1929 roku w dzisiejszym Gdańsku(w czasach wojny Wolnym mieście Gdańsk) zmarła w roku 1943 w okrytym złą sławą KL Auschwitz żydówka z Będzina(nazwa niemiecka z czasów okupacji Bendsburg). Rutka Laskier prowadziła pamiętnik do ostatnich swoich dni. Wydany on został dopiero w roku 2006. Według nie potwierdzonych informacji Rutka pochodziła z zamożnej rodziny. Dziadek jej był współwłaścicielem młyna w samym Będzinie. Rutka miała także brata-Heniusia, była zwykłą nastolatką, sporadycznie pisała pamiętnik. Wraz z rodziną została deportowana do Auschwitz w roku 1943 Obóz przeżył tylko ojciec Rutki -Jakub.
Jak wspomniałem Laskier prowadziła pamiętnik (60 stronicowy zeszyt w kolorze zielonym). W obawie przed tym iż zostanie zniszczony ukryła go w domu w Będzinie pod schodami. Pamiętnik ten został ujawniony przez Stanisławę Saplińską- lokatorkę która doglądała stanu  budynku w którym zamieszkiwała rodzina Laskierów. Autorka opisuje w nim ostatnie dni swojego życia w getcie będzińskim. Pamiętnik Rutki Laskier w Polsce można dostać w trzech wydaniach. Przetłumaczono go także na język angielski czy hiszpański. Obecnie znajduję się on w Yad Vashem w Izraelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.