Recenzje_Historyczne

„Wiem jak wygląda piekło”-wspomnienia autorstwa Aliny Dąbrowskiej-recenzja

Witajcie czytelnicy bloga,ostatnio miałem okazję przeczytać piękne,ale i niezwykle wstrząsające wspomnienia więźniarki pięciu obozów koncentracyjnych Aliny Dąbrowskiej. Książka ta napisana jest w formie wywiadu który przeprowadził Witold Krajewski,dziennikarz ,autor książki „Łączniczki wspomnienia z powstania”

Alina Dąbrowska z domu Bartoszek rocznik 1923,numer obozowy 44165 osadzona w Auschwitz Birkenau(informacje na temat obozu  znajdziecie na blogu) za kolportaż ulotek i za współpracę z Szarymi szeregami, przenoszona między innymi do Ravensbruck,Malachowitz i Leipzig. Przeżyła dwa marsze śmierci. W początkowym okresie osadzona w więzieniu na Ulicy Gdańskiej w Łodzi.

Przeczytałem już wiele wspomnień i każde z nich odcisnęły jakieś piętno w mojej wyobraźni. Zwykłe wspomnienia,e tam nie to nie są zwykłe wspomnienia, autorka wspomnień opowiada je na pełnym luzie,ale i z pełnym dystansem,zresztą co cechuje te wszystkie pozycje które są wspomnieniami ?Właśnie dystans,ale po mimo wielkiej tragedii która odcisnęła piętno na psychice Pani Aliny Dąbrowskiej, ta potrafi się uśmiechnąć do Pana Wiktora, nie nie będę Wam streszczał całego wywiadu bo to by było infantylne i głupie z mojej strony. Jednakże takie właśnie opisywanie emocji samego zainteresowanego zwiastuje jaka to książka będzie, a zaufajcie mi nie będzie ona łatwa,ale mimo wszystko osoby które interesują się tą tematyką powinny po nią sięgnąć. Gorąco polecam

Źródło ilustracji:

https://ecsmedia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.