Inne_obozy_koncentracyjne,  ogólnie_o_obozach,  Recenzje_Historyczne

Icchak Arad „Obozy śmierci akcji Reinhardt Bełżec, Sobibór, Treblinka”-tą książkę warto mieć i przeczytać!

 

 

 

Witajcie po niezwykle długiej przerwie, ostatnio dostałem na prezent książkę Ichaaka Arada „Obozy śmierci akcji Reinhardt Bełżec, Sobibór, Treblinka” muszę powiedzieć Wam, że jest okazała i pełna informacji na temat tych właśnie obozów śmierci, książka jest napisana prostym, przejrzystym językiem, który trafi nawet do czytelnika który zaczyna „przygodę z tym tematem.

Pozycja zawiera ponad 600 stron i jest podzielona na rozdziały, dzięki czemu nawet postronny czytelnik tak na prawdę nie zainteresowany tematem  znajdzie pożądane informacje na temat samej akcji Reinhard jak i  poszczególnych miejsc kaźni objętych tym kryptonimem.

Książka jest na prawdę skarbnicą wiedzy!

Krótki opis książki od wydawcy:

W ramach operacji „Reinhardt” Niemcy zamordowali w latach 1942–1943 ponad półtora miliona osób pochodzenia żydowskiego, w większości obywateli przedwojennej Polski. Ginęli oni przede wszystkim w obozach w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, specjalnie utworzonych w celu ich masowego zabijania. Niewielu więźniów przeżyło te obozy i mogło opowiedzieć swoje historie, dodatkowo upamiętnienie utrudniły likwidacja Bełżca, Sobiboru i Treblinki w 1943 roku oraz konsekwentne zacieranie przez Niemców śladów zbrodni.

Niniejszy przekład oparty jest na poprawionym i rozszerzonym wydaniu klasycznej już pracy Icchaka Arada. W syntetycznej formie autor opisuje przygotowanie i wykonanie operacji „Reinhardt”, likwidację gett w Generalnym Gubernatorstwie, m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Radomiu, Lwowie, oraz Okręgu Białystok, a także szacunki dotyczące liczby ofiar. Oprócz dokumentowania historii obozów przypomina również tych, którzy zdecydowali się z nich uciec lub zorganizować powstania, by ocalić życie.” [za: znak.com.pl]

Ze swojej strony mogę zapewnić, że na pewno nie będziecie się nudzić podczas lektury, książkę jak najbardziej polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.