Literatura_obozowa_wspomnienia

Literatura obozowa

Literatura obozowa jest poświęcona przeważnie II wojnie światowej i przeżyciom w obozach koncentracyjnych.Przybiera często formę wspomnień i pamiętników.

Jeśli chcieli byście Państwo zasięgnąć literatury obozowej to polecam książki o tej tematyce

Franciszek Stryj „W cieniu krematorium”

Zbeletryzowane wspomnienia Ślązaka – członka ruchu oporu, który odrzuciwszy proponowaną mu volkslistę, przeszedł gehennę dziesięciu hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych (m.in. Mysłowic, Oświęcimia, Buchenwaldu). Głęboki zmysł obserwacji i talent narracyjny pozwoliły Autorowi nakreślić wstrząsający obraz życia obozowego, a na jego tle ukazać sylwetki współtowarzyszy, wśród nich o. Maksymiliana Kolbego.
Refleksja ode mnie jako czytelnika tej książki:
Książka w formie powieści.Napisana łatwym zwięzłym językiem.Pozycja ta na pewno przybliży życie więźniów i rolę oprawców w poszczególnych obozach koncentracyjnych
Thomas(Toivi)Blatt”Sobibór zapomniane
powstanie”

„Thomas Blatt napisał niezwykłą i godną uwagi książkę która opowiada dwie historie.Pierwsza szczegółowo wprowadza nas czytelników w tajniki eksterminacji narodu żydowskiego w Sobiborze.Druga w przebieg powstania w Sobiborze.Blatt piszę o tym w umiarkowanym tonie:nie koloryzuje ani nie przesadza z bohaterstwem powstańców żydowskich.Nie wywyższa też roli ssmanów w owym powstaniu.Jednakże najbardziej przejmujący jest wywiad samego Thomasa Blatta z największym oprawcą i katem Sobiboru Karlem Frenzlem.”

Michael Nutkiewicz,Naczelny historyk,”Shoah Visual History”
Fundacja Spielberga,Los Angeles.

Refleksja ode mnie jako czytelnika tej książki:
Książka pokazuje od początku do końca dramat więźniów Sobiboru,jest nie jako biografią samego Blatta.Gdy czytelnik sięgnie po tą pozycje przeniesie się do obozu koncentracyjnego w Sobiborze.Podążał będzie w ślad za autorem przeżywająca to samo co Blatt będąc tam.Książka do głębi wstrząsająca duszą człowieka.
Alfred Fiderkiewicz”Brzezinki”
Są to wspomnienia autora z pobytu w Oświęcimiu.
Reszty pozycji proszę szukać bądź na internecie albo w swoich bibliotekach!

Linki zewnętrzne:

Katalog książki mówionej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *