III_Rzesza

Pucz austriacki

Celem Adolfa Hitlera było przyłączenie Austrii do III Rzeszy, przedsięwzięcie to jednak zakończyło się fiaskiem, dla Austrii porażka w I wojnie światowej stała się niezwykle bolesną nauczką, jak za pewne wiecie kiedyś Austria była potęgą europejską i nagle stała się trzeciorzędnym krajem o niskim znaczeniu. Nadszedł początek lat 30 tych władzę w Austrii przejmuje kanclerz Engelbert Dollfuss. Jego polityka nie podobała się austriackim zwolennikom Adolfa Hitlera, naziści bardzo chcieli by Austria została wcielona do III Rzeszy, Dollfus zaś był za niepodległością państwa austriackiego .

Cyt”

Zamach rozpoczął się 25 lipca 1934 roku około godziny 13. Do siedziby kanclerza przy Ballhausplatz w Wiedniu wtargnął około 150-osobowy oddział nazistów przebranych w mundury armii austriackiej. Napastnicy łatwo opanowali cały gmach. Jak zapisał polski poseł w stolicy Austrii Jan Gawroński, „z całego zespołu kadr reżimowych, zebranych w siedzibie rządu, nikt się nie ruszył, by stawić czynny opór zamachowcom”.


 


Hitlerowcy wtargnęli do gabinetu kanclerza i wzięli go na zakładnika. Dolfuss nie dał się jednak sterroryzować, odmówił podania się do dymisji i żądał od zamachowców kapitulacji. Jego opór rozwścieczył napastników. W którymś momencie esesman Otto Planetta strzelił do Dollfussa dwukrotnie i trafił go w krtań.

Według jednej z relacji ranny prosił o wezwanie księdza i lekarza, ale zamachowcy zażądali najpierw, by złożył dymisję. Kanclerz odmówił stwierdzając: „Nie oddam Austrii tym, którzy Austrii nie chcą”. Zmarł z wykrwawienia około godziny 15.45. Według innego przekazu puczyści opuścili gabinet, a Dollfuss żył jeszcze kilka godzin. Jego wołanie pozostało bez odpowiedzi, nikt nie udzielił mu pomocy. Zmarł około godziny 18.”

Ostatecznie pucz  i zamach został krwawo stłumiony

Za: www.wielkahistoria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.